Elektros vartotojai – pakeliui į naują lygmenį
Kada namuose geriau aktyvuoti siurblį robotą, kada palaistyti pievelę, o kada įjungti skalbimo mašiną ar indaplovę? Žinoma – tuo metu, kai visiems šiems daiktams naudojamos elektros energijos kaina yra pigesnė. Tačiau tiek kainos stebėjimui, tiek prietaisų įjungimui reikalingas aktyvus žmogaus įsikišimas, atitraukiant jį nuo svarbesnių užsiėmimų. Bet jau nebeilgam.
Išmanieji elektros skaitikliai kartu su Lietuvoje jau įdiegtomis inovatyviomis technologijomis atvers visiškai naują galimybių pasaulį tiems, kurie nori šiuolaikiškai valdyti savo aplinką. Jie ne tik suteiks galimybę sutaupyti: vartotojai taip pat gali pagrįstai tikėtis ir naujų, išmanių išvestinių produktų, kuriuos jiems pasiūlys konkuruojantys nepriklausomi energijos tiekėjai.
„Jau netrukus Lietuvos energetikoje prasidės skaitmeninis virsmas – mūsų namus pasieks išmanieji skaitikliai. Jie ne tik efektyviau įgalins konkurenciją rinkoje, bet ir suteiks postūmį kurtis naujoms paslaugoms, kurios bus naudingos kiekvienam vartotojui ir perkels elektros energijos vartojimą į visiškai naują kokybinį lygmenį“, – sako bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) išmaniosios apskaitos programos vadovė Janina Kulikian.
Kilus pandemijai sutaupė šimtus milijonų
Išmaniuosius elektros skaitiklius ESO Lietuvoje pradės diegti kitąmet, pirmiausia jie bus įdiegti suvartojantiems daugiausiai elektros energijos. Šie skaitikliai ilgainiui suteiks vartotojams šiuolaikišką skaitmeninę prieigą prie jų suvartojimo duomenų – galimybę juos sekti ir analizuoti pasitelkiant specialiai tam sukurtas programėles telefonuose ar planšetėse.
Svarbu ir tai, kad išmanieji skaitikliai taip pat skatina geriau suprasti namuose naudojamos energijos pasiskirstymą tarp atskirų įrenginių. Jie atveria galimybę, įdiegus papildomas technologijas, sekti kiekvieno konkretaus prietaiso, pavyzdžiui, skalbimo mašinos ar virdulio, poveikį jūsų kišenei.
Šiais išmaniųjų skaitiklių privalumais klientai juos jau įsidiegusiose šalyse ypač aktyviai naudojosi pastaruoju laikotarpiu. Birželio pabaigoje D. Britanijoje atliktas tyrimas parodė, kad vien per tris COVID-19 pandemijos sukeltų suvaržymų mėnesius išmanieji skaitikliai jų naudotojams padėjo sutaupyti elektros energijos už maždaug 300 mln. eurų.
Praleisdami daugiau laiko namuose ir juose daugiau sunaudodami elektros energijos, gyventojai ėmė aktyviau domėtis taupymo galimybėmis ir jas išnaudoti, pasitelkdami šiuolaikiškas technologijas.
„Jau anksčiau išmaniuosius skaitiklius įsidiegusiose šalyse vykdomose apklausose gauti duomenys rodo, kad vartotojai aktyviai įsitraukia ir išnaudoja jiems suteikiamas naujas galimybes, ypatingai tuomet, kai jos susijusios su taupymu. D. Britanijoje atliktos apklausos metu paaiškėjo, kad 54 proc. išmaniuosius skaitiklius šioje šalyje įsidiegusių vartotojų aktyviai taupo naudodamiesi tam skirta namų energijos apskaitos programėle, kuri pateikia išmaniųjų skaitiklių duomenų analizę ir leidžia nesunkiai nustatyti galimybes efektyviau vartoti“, – teigia J. Kulikian.
Anot apklausos duomenų, dalis vartotojų be pagrindinių išmaniųjų skaitiklių programėlių privalumų taip pat įvardijo ir patrauklų bei modernų būdą taupymo įpročius nuo mažens diegti ir vaikams. Atsižvelgiant į sutaupytas lėšas, suprantama, kad daugiau nei pusė išmaniųjų skaitiklių turėtojų mano, kad su šia technologija įgavo daug geresnę energijos vartojimo kontrolę, o 27 proc. teigė sumažinę netikslingai iššvaistomos energijos kiekį.
Skirtingais tyrimais Europoje nustatyta, kad, priklausomai nuo to, kiek patys vartotojai įsitraukė į bandomąjį išmaniųjų skaitiklių projektą, jie sutaupė nuo 5 iki 8,7 proc. J. Kulikian pastebi, kad tai, kiek vartotojas sutaupo tiesiogiai priklauso nuo gaunamos informacijos kiekio. Linkę keisti savo įpročius gyventojai, apie savo vartojimą gaudami informaciją 15 min. tikslumu, gali keisti elektros energijos naudojimo įpročius.
„Tačiau suprantama, kad ne visi vartotojai yra tokie. Lietuvoje skaičiuojama, kad įdiegus išmaniuosius elektros skaitiklius vidutiniškai bus sutaupoma apie 5 proc. energijos“, – sako ESO atstovė.
Atveria galimybes rinkai
Ne mažiau svarbu ir tai, kad išmanieji skaitikliai įgalina pačią rinką, suteikdami elektros energijos tiekėjams galimybę siūlyti vartotojams paslaugas ir tarifus, kurie skatintų vartoti energiją tik tam tikru metu ir dėl to mokėti mažiau. Pavyzdžiui, su birža susieta kaina akivaizdžiai skatins daugiau vartoti tada, kai elektra parduodama pigiausiai, ir mažiau tuomet, kai biržoje fiksuojamas energijos poreikio pikas.
„Tokiu būdu kai kuriuos namų įrenginius galima nustatyti veikti būtent tada, kada tam yra ekonomiškai parankiausias metas. Taip sutaupo ir vartotojas, ir efektyviau siekiama bendro visos šalies tikslo mažinti elektros energijos vartojimą, kuris nuolat auga dėl didėjančio elektrą vartojančių prietaisų namuose skaičiaus“, – pažymi specialistė.
Jos teigimu, įdiegus išmaniuosius skaitiklius pati ESO turės galimybę atlikti daugybę funkcijų, kurios anksčiau nebuvo įmanomos arba kurias reikėjo atlikti rankiniu būdu: automatiškai ir nuotoliniu būdu apskaityti elektros energijos vartojimą, imtis priemonių stabdant neteisėtą energijos vartojimą, nustatyti ir izoliuoti tiekimo trūkius, vykdyti įtampos stebėseną, įjungti ir atjungti energijos tiekimą.
Mažės gedimų šalinimo, skaitiklių priežiūros ir rodmenų nurašymo kaštai bei kitos šiuo metu ESO patiriamos tinklo eksploatacinės sąnaudos, už kurias galiausiai susimoka visi šalies gyventojai.