*alt_site_homepage_image*
lt
en

ESO diegia duomenų mainų platformą, kuri prisidės prie elektros rinkos įgalinimo ir paslaugų plėtros

ESO diegia duomenų mainų platformą, kuri prisidės prie elektros rinkos įgalinimo ir paslaugų plėtros

Lietuvos elektros rinka netrukus atvers dar vieną naują plėtros puslapį. Elektros energija jau yra tapusi rinkos preke, kurią kiekvienas verslo klientas gali pirkti iš jam jo poreikius geriausiai atitinkančio ar geriausią kainą siūlančio paslaugos tiekėjo. Tą galės daryti ir privatūs klientai, jeigu Seimas priims sprendimą atverti šiuo metu vis dar reguliuojamą rinką. Tam būtina sukurti sąlygas, kurios leistų tiek klientui, tiek tiekėjui vieniems apie kitus žinoti, lengvai pasiekti, keistis būtinais duomenimis. Vartotojui turi rastis sąlygos lengvai rinktis priimtiniausius rinkos tiekėjus, o tiekėjams turėti duomenis apie vartotojus. Vyriausybė gruodžio 19 d. pritarė siūlymui palaipsniui iki 2023 m. liberalizuoti elektros tiekimo rinką ir atsisakyti mažmeninių elektros kainų reguliavimo buitiniams vartotojams.

Siekdamas įgalinti rinką, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) sukūrė ir 2020 m. sausį pristatys duomenų mainų platformą (angl. Data Hub) – įrankį, kuriame „susitiks“ tiek klientai, tiek tiekėjai. Būtent šioje rinkos dalyvių duomenų bazėje ir bus kaupiami duomenys apie tiekėjus ir jų klientus. Duomenų mainų platforma tiekėjams suteiks informaciją apie klientus ir jų elektros vartojimo įpročius (tik su kliento sutikimu), kad būtų galima kiekvienam klientui pasiūlyti jam tinkantį sprendimą. Tuo metu klientai galės rinktis jiems tinkamiausią elektros pardavėją, jį keisti, persirašyti sutartį, bet centriniu duomenų kaupikliu ir administratoriumi liks duomenų platforma. Viskas vyks panašiai kaip telekomunikacijų sektoriuje, kai perkeliamas telefono numeris: duomenų bazę apie klientus administruoja tam tikra bendrovė, o klientas su savo numeriu migruoja tarp ryšio operatorių. Panašų veikimo modelį siekiama artimiausiais metais sukurti ir elektros energijos rinkoje, kad klientai ateityje galėtų keisti tiekėją per 24 val.

Atkreiptinas dėmesys, kad sprendimo galia visada liks kliento rankose – tik jis galės nuspręsti kokiais duomenimis ir kada dalintis su tiekėju. Tuo metu tiekėjai, gavę elektros energijos vartotojų suvartojimo duomenis, turės galimybę stebėti faktinį kilovatvalandžių „judėjimą“ rinkoje ir tiksliau prognozuoti kainą, klientams pasiūlant, jiems priimtinus elektros energijos kainos planus.

Klientui sutikus pasidalyti jo elektros vartojimo duomenimis, duomenų mainų platforma klientui suteiks naudas: bendravimas vyks be tarpininkų, o keičiant tiekėją bus galima iškart su juo sudaryti sutartį ir per šį procesą nebereikės kreiptis į ESO.

Sukurdamas duomenų mainų platformą ESO siekia įgalinti rinką, tokiu būdu palengvinant vartotojams tiekėjo paieškos, keitimo ar pasirinkimo procesus, sprendžiant dėl jam tinkamiausio elektros pardavėjo. Betarpiškas tiekėjo ir kliento bendravimas skatins tiekėjus aktyviau konkuruoti, pateikiant klientams geriausią kainą ir kokybiškas paslaugas.

Jau sausį pradeda veikti bazinis duomenų mainų platformos modelis, kuriame bus sukurti pagrindiniai duomenų mainų platformos funkcionalumai. Per šį etapą modifikavus esamas IT sistemas, ESO parengs ir įdiegs dalijimosi duomenimis standartą. Per kitus etapus (iki 2023 m. pabaigos) bus siekiama sukurti pilna apimtimi veikiančią duomenų mainų platformą.