*alt_site_homepage_image*
lt
en

Keičiasi išmaniosios apskaitos infrastruktūros pirkimo sutarties sąlygos

Keičiasi išmaniosios apskaitos infrastruktūros pirkimo sutarties sąlygos

Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) pernai pasirašė išmaniosios apskaitos infrastruktūros pirkimo sutartį su Prancūzijos bendrovė „Sagemcom Energy and Telecom“ SAS. Sutartis sudaryta 10 metų laikotarpiui ir apima virš milijono skaitiklių tiekimą, sistemų komunikacijų paslaugas, išmaniosios apskaitos diegimą ir viso sprendimo palaikymą sutarties galiojimo laikotarpiu. Įgyvendinant sutartį – projektuojant, sertifikuojant skaitiklius ir informacines sistemas bei jų gamybos procese dėl globalių tendencijų ir naujai paaiškėjusių aplinkybių iškilo poreikis peržiūrėti sutartį ir ją keisti pagal naujai paaiškėjusias aplinkybes.

Išmaniosios apskaitos informacinės sistemos diegimas yra kompleksinis darbas, kurio vykdymui nuo pradinio etapo – analizės iki paskutinio – sistemos priėmimo, reikalingas maksimalus ne tik tiekėjo komandos narių, bet ir ESO komandos įsitraukimas.

Pradėjus darbus, siekiant pilnai ir pagal teisės aktų reikalavimus (įskaitant ir jų korekcijas įvyksiančias ateityje) įvykdyti išmaniosios apskaitos infrastruktūros saugumo reikalavimus bei atsižvengiant į tai, kad skaitikliai tarnaus18 metų reikalinga turėti galimybę operatyviai atlikti programines korekcijas ilguoju laikotarpiu. Dėl šios priežasties atsiranda būtinybė įtraukti papildomas valandas išmaniųjų elektros skaitiklių vystymui visam sutarties galiojimo laikotarpiui.

Įvertinta ir tai, kad pastaraisiais metais elektronikos verslo sektorius patiria globalų žaliavų, tokių kaip varis, plienas, plastikas ir kiti elementai trūkumą, dėl kurio fiksuojamas žymus elektronikos įrenginių bei atskirų jų komponentų trūkumas.

Pasaulinė COVID-19 pandemija ir su ja susiję suvaržymai šalyse bei pasaulinių tiekimo grandinių sutrikimai, kuriuos daugiausia paveikė Rusijos invazija į Ukrainą, lėmė verslo pramonės sulėtėjimą ir mažesnius gamybos pajėgumus, nors tuo pat metu elektronikos priemonių bei komponentų poreikis pasaulinėje rinkoje padidėjo.

Tokia situacija lėmė precedento neturintį elektronikos prietaisų komponentų trūkumą visame pasaulyje ir pasaulinį kainų padidėjimą. Bendras Europos pramonės kainų indeksas per šį laiką išaugo apie 30 proc. Atsižvelgiant į tai, po derybų su tiekėju, įskaitant papildomų paslaugų poreikį, 2021 m. gegužės 19 d. pasirašytos išmaniosios apskaitos infrastruktūros įsigijimo sutarties vertė perskaičiuota, ji padidėja 13,7 proc. arba apie 10,5 mln. eurų.

Valstybinės energetikos reguliavimo taryba (VERT) 2019 m. suderino investicijas į išmaniosios apskaitos infrastruktūrą, viso jos siekia 150 mln. eurų. Vykdant pirkimą, esant didelei pirkimo dalyvių konkurencijai, jo metu pavyko gauti tiek kainos, tiek kokybės prasme efektyvius pasiūlymus, todėl susiformavęs rezervas leidžia užtikrinti, jog bendra VERT nustatyta investicija nebus viršyta.

Pirmieji Lietuvai skirti išmanieji elektros energijos skaitikliai artimiausiu metu bus testuojami realiomis sąlygomis, o atlikus papildomus praktinius bandymus bus pradedamas jų masinis diegimas gyventojams. Taip pat baigiamos diegti, testuoti ir derinti informacinės sistemos, reikalingos skaitiklių ir jų duomenų valdymui. Įgyvendinant visą programą užtikrinamas aukščiausių kibernetinės saugos reikalavimų ir standartų įgyvendinimas, kad skaitiklių perduodami duomenys tinkamai ir saugiai pasiekia sistemas.

Išmanieji skaitikliai taps neatsiejama visos šalies elektros tinklo dalimi, įgalins konkurenciją rinkoje, suteiks postūmį kurtis naujoms paslaugoms, kurios bus naudingos kiekvienam gyventojui. Išmanieji skaitikliai taps įrankiu, leisiančiu lengvai ir suprantamai matyti savo suvartojimo duomenis, analizuoti ir keisti vartojimo įpročius.

Visa informacija apie išmaniosios apskaitos infrastruktūros projektą pateikiama tinklalapyje ismaniejiskaitikliai.lt.