Lietuvoje veikia 700 tūkst. išmaniųjų skaitiklių: tikslesnė apskaita – nauda ir klientams, ir tinklui
Prie Lietuvos energetikos skaitmeninio virsmo prisidedanti bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) šalyje jau įdiegė daugiau nei 700 tūkst. išmaniųjų skaitiklių. Sparti išmanios apskaitos plėtra suteikia galimybes vis daugiau šalies gyventojų elektros energiją vartoti efektyviau ir taip sumažinti savo išlaidas. Tuo tarpu bendrovei atsiveria galimybės efektyviau valdyti tinklą ir greičiau atkurti elektros energiją, pavyzdžiui, siaučiant gamtos stichijoms.
„Šimtai tūkstančių klientų visoje šalyje kasdien įvertina išmaniųjų skaitiklių naudas, o bendrovė naudodamasi skaitiklių teikiamais duomenimis ir funkcionalumais efektyviau valdo tinklą. Jau dabar kasdien apdorojame 700 GB duomenų, kuriuos analizuodami priimame sprendimus, padedančius taupyti klientams. Išmaniau valdomas ir tinklas. Pavyzdžiui, siaučiant gamtos stichijoms naudojantis išmaniaisiais skaitikliais specialistai greičiau nustato tiekimo sutrikimus ir operatyviai atkuria elektros energiją“, – sako Aurelija Židickytė-Orvydė, ESO Išmaniosios apskaitos valdymo departamento vadovė.
Anot jos, klientai jau įvertino naujos kartos skaitiklių privalumus. „Žinoma, kad vartotojai pirmiausia vertina praktinę naudą – duomenys apie kiekvieną mėnesį suvartotą elektros energiją automatiškai perduodami tiekėjui, nebereikia patiems deklaruoti elektros skaitiklių rodmenų ir skaičiuoti mokėtinos sumos. Taip pat vartotojai ESO savitarnos svetainėje gali matyti, atsisiųsti ir analizuoti detalius savo namų ūkio elektros energijos sunaudojimo duomenis ir atsižvelgiant į juos keisti vartojimo įpročius bei sutaupyti.
„Remiantis detaliais išmaniųjų skaitiklių duomenimis, galima identifikuoti ir daugiausiai elektros energijos sunaudojančius prietaisus, stebėti, kaip keičiasi suvartojimas juos pakeitus į energetiškai aukštesnės klasės įrangą. Skaitmenizavus paslaugas vartotojai taip pat gali sutaupyti pasikeisdami nepriklausomų tiekėjų siūlomus elektros energijos tiekimo planus į jiems ekonomiškai naudingesnius. Išmanieji skaitikliai yra naudingi ir gaminantiems vartotojams, kurie gali gauti išsamius duomenis apie suvartotos ir į tinklą atiduotos energijos kiekius“, – privalumus vardija ESO Išmaniosios apskaitos valdymo departamento vadovė.
Prioritetai ir diegimo tvarka
Sparčiausiai išmaniųjų skaitiklių diegimo darbai iki šiol vyko Marijampolės, Alytaus ir Kauno apskrityse, kuriose į naujus įrenginius pakeistų skaitiklių kiekiai jau spėjo perkopti numatytus 2022-2023 m.
Pirmiausia išmanieji skaitikliai diegiami daugiau nei 1000 kilovatvalandžių (kWh) elektros energijos per metus suvartojantiems klientams. 2026 m. metais prasidės antras etapas, kai skaitikliai bus keičiami pasibaigus jų metrologinės patikros terminui ir mažiau nei 1 tūkst. kWh elektros energijos per metus suvartojantiems klientams.
Atėjus eilei keisti vartotojo namuose esantį skaitiklį į išmanųjį, apie tai ESO atstovai informuoja telefonu, trumpąją SMS žinute ar elektroniniu paštu, jei šis nurodytas ESO savitarnos svetainėje. Jeigu išmanusis skaitiklis montuojamas pastato viduje, informaciją apie jo keitimo darbus galima rasti prisijungus prie ESO savitarnos. Jei skaitiklis keičiamas ne vartotojo būsto viduje, jo dalyvavimas nėra būtinas. ESO akcentuoja, kad skaitikliai keičiami nemokamai.
Daugiau informacijos apie išmaniuosius skaitiklius ir jų keitimą vartotojai gali rasti svetainėje ismaniejiskaitikliai.lt.