*alt_site_homepage_image*
lt
en

Sudaryta išmaniųjų skaitiklių pirkimo dalyvių eilė

Sudaryta išmaniųjų skaitiklių pirkimo dalyvių eilė

Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) išmaniosios apskaitos infrastruktūros pirkime, sudaryta galutinius pasiūlymus pateikusių dalyvių eilė. Pirkimo dalyvių eilė sudaryta remiantis ekonominio naudingumo kriterijais. Nors tai dar nėra sutarties sudarymas, tačiau tai vienas iš svarbių galutinių etapų pirkimo procese, kuris prisidės prie svarbaus projekto, didinant tinklo patikimumą, greitinant gedimų nustatymą jų pašalinimą, įgalinant rinkos dalyvius bei siekiant energetinio efektyvumo.

Įgyvendinus projektą išmanieji skaitikliai taps įrankiu, leisiančiu gyventojams paprastai ir suprantamai matyti savo suvartojimo duomenis, analizuoti juos, keisti vartojimo įpročius, įgalins konkurenciją rinkoje bei nuotoliniu būdu perduos suvartojimo duomenis ir tinklo parametrus, taip leidžiant greičiau ir tiksliau nustatyti bei šalinti gedimus.

Išmaniųjų skaitiklių pirkime geriausią pasiūlymą pateikusiu dalyviu, remiantis ekonominio naudingumo kriterijais, pripažintas Sagemcom Energy & Telecom SAS. Pažymėtina, kad tai nereiškia, jog sprendimas dėl sutarties pasirašymo jau yra priimtas. Sutartį su laimėtoju ESO planuoja pasirašyti šių metų antrąjį ketvirtį, praėjus terminams, skirtiems skundams dėl pirkimo procedūrų pateikti ir laimėtojui sėkmingai pademonstravus pasiūlytų skaitiklių ir sistemų praktinį atitikties įrodymą (ang. proof of concept), kurio metu išmanieji elektros skaitikliai turės būti prijungti prie siūlomos komunikacijos infrastruktūros ir duomenų surinkimo, valdymo ir atvaizdavimo sistemos ir bus tikrinami jų parametrai. Taip pat, iki sutarties sudarymo turės būti atlikta laimėtojo patikra remiantis nacionalinio saugumo interesų vertinimo kriterijais.

Laimėtojo pasiūlymo kaina siekia 77,3 mln. eurų be PVM. Svarbu pabrėžti, kad pasiūlymo vertė nėra lygi sutarties vertei – pastaroji bus nustatyta įvykdžius reikiamas procedūras ir pasirašant sutartį.

Sutartis su laimėtoju apims iki 1,2 mln. išmaniųjų skaitiklių tiekimą, duomenų surinkimo bei valdymo informacinių technologijų sprendimą ir jo diegimą bei ryšio paslaugas, sprendimo vystymo ir palaikymo paslaugas dešimtmečio laikotarpiui. Bendra išmaniosios apskaitos infrastruktūros projekto investicijų vertė, kurią sudaro ir diegimo darbai bei kita įranga ir paslaugos, suderino Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), ir ji siekia iki 150 mln. eurų.

„Išmaniųjų skaitiklių diegimo projektas yra svarbus visai šaliai ir visiems klientams. Skaitmenizuotas ir išmanus elektros skirstymo tinklas užtikrins galimybę klientams analizuoti savo vartojimą, keisti vartojimo įpročius. Nebebus poreikio deklaruoti skaitiklio rodmenų – jie bus nuskaitomi nuotoliniu būdu. Taip pat, informacija apie tinklo sutrikimus bei gedimus iš pačių skaitiklių pasieks ESO, kas leis tiksliai žinant gedimo pobūdį ir vietą – greičiau reaguoti tuos gedimus pašalinant. Be šių naudų išmanieji skaitikliai taip pat įgalins rinkos dalyvius – energijos tiekėjus – kurti bei siūlyti naujas paslaugas klientams“, – sako ESO Paslaugų tarnybos vadovas Renaldas Radvila.

Išmaniųjų skaitiklių diegimo darbai gyventojams, kurie per metus naudoja daugiau nei 1000 kWh elektros bei visoms verslo įmonėms, bus pradėti įgyvendinti šių metų gale, o baigti iki 2023 m. pabaigos.